Jesteś na stronie Publicznego Gimnazjum w Osięcinach


  Dodaj do ulubionych
  Poleć stronę innym
  Wyślij e-mail
Menu główne
  Strona główna
  Historia
  Dyrekcja
  Nauczyciele
  Samorząd
  Zestawy Podręczników
  Plan lekcji
  Uczniowie
  Pedagog
  Biblioteka
  Rada Rodziców
  Konsultacje nauczycielskie
  Przyjaciele szkoły
Przydatne linki

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu
Centralna Komisja Egzaminacyjna
Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy
WŁOCŁAWEK
EDUSEEK
INTERKLASA
EDUKACJA
GIMNAZJUM
STRONA PROJEKTU COMENIUS
BEZPIECZNY INTERNET
E-TWINNING

Nasz adres

Publiczne Gimnazjum
im. Ziemi Kujawskiej
ul. Traugutta 1
88-220 OSIĘCINY
Tel. (054) 265 02 60
gimosieciny@wp.pl

Przedmioty
  Język polski
  Język angielski
  Język niemiecki
  Historia
  WOS
  Biologia
  Chemia
  Geografia
  Matematyka
  Technika
  Informatyka
  Fizyka
  Religia
  W-F
  Zajęcia artystyczne
  Muzyka
  Edukacja dla bezpieczeństwa

Konkurs na opis pomnika rozstrzygnięty!!!
Miło nam poinformować, że został rozstrzygnięty szkolny konkurs na opis pomnika osięcińskich męczenników. Był to już ostatni punkt działań klasy III c gimnazjum wraz z opiekunami (p. Anetą Ratajczyk i p. Ireną Zakrzewską) w ramach projektu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.


  Cieszy nas fakt, że zainteresowanie konkursem było bardzo duże, zwłaszcza wśród klas IV i V. Wpłynęło ponad 40 prac i komisja miała nie lada problem, by wyłonić najlepsze, bowiem opisy były  na bardzo wysokim poziomie. Uczniowie zgromadzili obszerne informacje na temat męczenników i szczegółowo, barwnie opisali pomnik. Mamy nadzieję, że dzięki takiemu literackiemu zaangażowaniu życie, działalność i bohaterski czyn Męczenników Eucharystii i jedności kapłańskiej: ks. Józefa Kurzawy i ks. Wincentego Matuszewskiego na długo pozostanie w sercach i pamięci dzieci i młodzieży a przejście obok pomnika skłoni do refleksji...
  Gratulujemy wszystkim, dziękujemy również opiekunom za zaangażowanie.
  Komisja zdecydowała, że nagrodzi uczniów w czterech kategoriach. Oto wyniki:
KLASY IV
I miejsce- Antoni Pakulski;
II miejsce- Marcel Grabowski;
III miejsce- Igor Kwiatkowski;
wyróżnienie: Patrycja Jaworska (opiekun p. Ewa Staniszewska);
KLASY V
I miejsce- Wiktor Musiał;
II miejsce Wiktor Barczak (opiekun p. Grażyna Kamionka)
III miejsce: Jakub Marchwiński, Oskar Olczak, Patrycja Sobieraj;
wyróżnienie- Weronika Rolewska (opiekun p. Katarzyna Simińska);
KLASY VI
I miejsce Maria Świtalska (opiekun p. Aneta Ratajczyk);
wyróżnienie: Amelia Ochocińska (opiekun p. Anna Będkowska- Śledzińska);
KLASY VII- III gimnazjum
I miejsce- Nikola Jankowska (opiekun p. Anna Jezierska);
wyróżnienia: Oliwia Lewandowska, Monika Roszak (opiekun p. Ewa Staniszewska), Dawid Lampowski (opiekun p. Aneta Ratajczyk).
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Jeszcze raz gratulujemy!!!!

Poniżej zamieszczamy pracę ucznia klasy V b Wiktora Musiała, która zasługuje na szczególną uwagę ze względu na bogactwo treści i oryginalność.

Opis pomnika Błogosławionych Męczenników z Osięcin

 

            Opisywany pomnik przedstawia postacie dwóch Błogosławionych Męczenników Osięcin, księdza Wincentego Matuszewskiego - pełniącego obowiązki miejscowego proboszcza od 1918r. i księdza Józefa Kurzawę, wikarego i prefekta parafii  od 1 sierpnia 1936 r. aż do śmierci. Ten monument znajduje się w Osięcinach, w niewielkiej odległości od kościoła.
            Twórcą pomnika jest łódzki artysta rzeźbiarz, Jan Martyka. Już w 1990 roku (50 rocznica męczeńskiej śmierci) pomnik został przywieziony do Osięcin. Oficjalne poświęcenie odbyło się 10 czerwca 1990r., w uroczystość Trójcy Świętej podczas mszy świętej koncelebrowanej przez biskupa włocławskiego Henryka Muszyńskiego. 
            Pomnik ten jest odlewem wykonanym z kompozytu, twardej żywicy i żelaza, przedstawiającym dwie postacie księży. Umieszczono go na granitowym postumencie w kolorze bordowym. Całość pomnika z postumentem ma 2m 68cm wysokości, wraz z murem wynosi 4m 27cm. Błogosławieni Księża Męczennicy są tu ukazani w chwili, kiedy ksiądz Józef Kurzawa (wikariusz) zasłania swoją osobą pasterza parafii Osięciny księdza Wincentego. Ukazani są w pozycji stojącej. Mają na sobie długie sutanny. Patrząc  na księdza Kurzawę, zauważam, że jest on wysoki, szczupły, wyprostowany. Głowę ma uniesioną i patrzy przez okulary pewnym wzrokiem przed siebie. Włosy krótkie, starannie uczesane z przedziałkiem po lewej stronie. Jego prawa ręka jest wyprostowana i wyciągnięta przed postać księdza Matuszewskiego, dokładnie na wysokości jego klatki piersiowej, jakby osłania go. W lewej ręce, lekko schowanej za sutanną,  trzyma małą księgę. Prawa noga minimalnie wystaje spod sutanny do przodu. Za księdzem wikariuszem stoi ksiądz proboszcz. Wincenty Matuszewski jest zdecydowanie niższy i przygarbiony. Głowę ma lekko pochyloną, ale patrzy  przed siebie. Włosy krótkie, starannie zaczesane z przedziałkiem po lewej stronie. Na twarzy widać smutek i obawę. Można zauważyć, że był starszym i schorowanym człowiekiem. W prawej ręce trzyma, mocno przyciskając do piersi, nieodłączny element księży, Brewiarz. To chrześcijańska księga liturgiczna do odprawiania codziennej modlitwy. Jak się okazuje to jedyna rzecz, z którą księża zostali zabrani na miejsce stracenia przez hitlerowskiego okupanta.

Pomnik ma kolor patyny. Tuż za postaciami księży znajduje się wysoki mur wykonany z czerwonej    cegły i wyraźnie przedzielony na pół. W prześwicie pokazuje  się "rozdarty" krzyż. W jego centralnym miejscu, tuż nad głowami księży,  jaśnieje wielka monstrancja w złotym kolorze. Symbolizuje ona dzień 23 maja 1940r., kiedy to mimo zakazu niemieckiego okupanta kapłani zorganizowali na zewnątrz kościoła w Osięcinach procesję Bożego Ciała, chcąc tym samym złożyć z parafianami publiczne świadectwo wiary.
W konsekwencji z 23 na 24 maja 1940 roku zostali uprowadzeni i zamordowani na drodze między Samszycami a Witowem. Dzięki staraniom księdza Karola Napiórkowskiego i Antoniego Szymkowskiego, którzy udokumentowali życie i męczeńską śmierć księży, 13 czerwca 1999r.  ojciec święty Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarza obu księży,  uznając ich za męczenników wiary. Natomiast 18 lutego 2007r. zostali ogłoszeni patronami Gminy Osięciny. Przed postumentem widnieje prostokątna tablica pamiątkowa wykonana z polerowanego granitu. Na niej wyżłobiony został napis w kolorze czarnym : "KS. KANONIK WINCENTY MATUSZEWSKI PROBOSZCZ PARAFII OSIĘCINY KS. PREFEKT JÓZEF KURZAWA MĘCZENNICY EUCHARYSTII I JEDNOŚCI KAPŁAŃSKIEJ ZAMORDOWANI 24 MAJA 1940R. W 50 ROCZNICĘ ŚMIERCI KAPŁANI I PARAFIANIE BEATYFIKOWANI 13.06.1999R. PRZEZ JANA PAWŁA II".
            Ten pomnik ma ogromne znaczenie dla mieszkańców Osięcin. Błogosławieni Męczennicy patroni Gminy Osięciny są przykładem wzorowych postaw chrześcijańskich oraz bohaterów, którzy poświęcili swoje życie dla dobra innych. Pomnik jako całość wygląda bardzo realistycznie, jest wiernym odtworzeniem postaci księży. Moją uwagę zwrócił przede wszystkim krzyż- symbol cierpienia Chrystusa. Projektant pewnie chciał w ten sposób podkreślić ogrom cierpienia księży. Podoba mi się też kolorystyka pomnika, jest stonowana. Taka jak powinna być. Kiedy idę do kościoła, to często zatrzymuję się przed pomnikiem i zapalam znicz. Zresztą znicze i kwiaty są nieodłączną ozdobą pomnika.
Parafianie nie zapominają o poświęceniu księży.

 

 


 

 

 

 


 

2003 © GZK Osięciny Admin - Agnieszka Młotkowska