Jesteś na stronie Publicznego Gimnazjum w Osięcinach


  Dodaj do ulubionych
  Poleć stronę innym
  Wyślij e-mail
Menu główne
  Strona główna
  Historia
  Dyrekcja
  Nauczyciele
  Samorząd
  Zestawy Podręczników
  Plan lekcji
  Uczniowie
  Pedagog
  Biblioteka
  Rada Rodziców
  Konsultacje nauczycielskie
  Przyjaciele szkoły
Przydatne linki

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu
Centralna Komisja Egzaminacyjna
Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy
WŁOCŁAWEK
EDUSEEK
INTERKLASA
EDUKACJA
GIMNAZJUM
STRONA PROJEKTU COMENIUS
BEZPIECZNY INTERNET
E-TWINNING

Nasz adres

Publiczne Gimnazjum
im. Ziemi Kujawskiej
ul. Traugutta 1
88-220 OSIĘCINY
Tel. (054) 265 02 60
gimosieciny@wp.pl

Przedmioty
  Język polski
  Język angielski
  Język niemiecki
  Historia
  WOS
  Biologia
  Chemia
  Geografia
  Matematyka
  Technika
  Informatyka
  Fizyka
  Religia
  W-F
  Zajęcia artystyczne
  Muzyka
  Edukacja dla bezpieczeństwa

Świętowaliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - Październik 2018r.
Z. Polaszek, T. Polaszewski
      W miesiącu październiku biblioteka Szkoły Podstawowej w Osięcinach tradycyjnie obchodziła Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych, które zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship).


     Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce, w rozbudzeniu i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa, odkrywanie przez dzieci własnych uzdolnień a także kształtowanie poczucia szacunku do książki.
         W związku z tym świętem biblioteka jak co roku przygotowała dla uczniów wiele rozmaitości
1. Obchody rozpoczęliśmy od akcji plakatowej informującej o święcie, promującej bibliotekę szkolną, czytelnictwo i dobrą zabawę z książką. Plakaty zostały wykonane przez członków koła bibliotecznego i rozwieszone na korytarzach.                                              
2. W piątek- 28 września zorganizowaliśmy Dzień Głośnego Czytania. Tym razem w skupieniu, z nieukrywanym zainteresowaniem słuchaliśmy przygód Mikołajka, jeża Jerzyka i sowy Zosi, a starsi uczniowie poezji śpiewanej.
3. W każdy poniedziałek i wtorek o godz. 10.20 odbywał się Kwadrans z biblioteką. Uczniowie odgadywali tytuły, baśni, bajek , wierszy na podstawie przeczytanych fragmentów, rekwizytów lub ilustracji. Pytania były podzielone na dwie grupy wiekowe: klasy 1-3 i klasy 4-5. Każdą prawidłową odpowiedź nagradzaliśmy.
4. 1 października przygotowano w czytelni wystawę "Listy sławnych osób" i zaproszono uczniów do wzięcia udziału w konkursie literackim na list opowiadający o pięknie kraju ojczystego (w związku z obchodami 100- lecia Niepodległości).
5. 8 października zaprezentowano uczniom wystawę pod hasłem "Co Wasi dziadkowie czytali, gdy byli mali". Oglądający z sentymentem spoglądali na stare wydania książek, które ich dziadkowie, być może przed laty trzymali w ręku i czytali.
6. Dnia 15 października z okazji 92 rocznicy pierwszego wydania książki ?Kubuś Puchatek? A.A. Milne'a w bibliotece szkolnej odbyły się urodziny książkowego bohatera. W imprezie z tortem, świeczkami, balonami, zagadkami i muzyką uczestniczyli uczniowie klas 1-3 i członkowie koła bibliotecznego. Tego dnia, także odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród  w konkursie plastycznym pt. "Kubuś Puchatek i przyjaciele".
7.W czytelni zorganizowaliśmy wystawę pt. "Galeria młodych talentów" gdzie uczniowie z dumą prezentowali swoje dzienniczki przeczytanych książek oraz wystawę  pt. "Największy dar-książka "- książki z autografem, nietypowe, o różnych formatach itp.
8. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości odbywały się spotkania klas młodszych w bibliotece gdzie czytaliśmy książki z serii "Początki Państwa Polskiego".
9. 17 października odbył się konkurs biblioteczny "W Poszukiwaniu zagubionych tytułów". Celem konkursu było rozbudzenie w uczniach pasji czytelniczych, zachęcanie ich do aktywnych form spędzania przerw międzylekcyjnych, podniesienie poziomu czytelnictwa i pokazanie, że można połączyć wiedzę z dobrą zabawą.
10. Od 12 października mogliśmy oglądać wystawę pt. "Leć Orle Biały" gdzie prezentowaliśmy prace plastyczne naszych uczniów .
11. W dniach 22 - 26 października  trwał "Muzyczny Tydzień w bibliotece". Każdego dnia można było posłuchać różnego rodzaju utworów ( m.in. muzyka filmowa, poezja śpiewana, audiobooki).
12. Dnia 25 października 2018 r. odbył się XV Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla ucz. kl. II i III. Każdą klasę reprezentowało 3 uczniów, wybranych na drodze eliminacji klasowych.
13. 26 października 2018r., już po raz piąty, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w grze bibliotecznej pod hasłem "Na tropach Sowy". Tegoroczna edycja była przeznaczona dla uczniów klas ósmych, jako forma integracyjnej imprezy czytelniczej.
14. 31 października odbyło się rozstrzygnięcie afiszowego konkursu czytelniczego pt. "Zatrzymaj się i przeczytaj"- karty z prawidłowymi odpowiedziami przyjmowane były do 31.10. 2018r. a nagrody za prawidłowe rozwiązanie zostały wręczone w drodze losowania.          
15. Cały październik trwała  reklama  najciekawszych  książek pt. " Warto mnie przeczytać' - uczniowie wpisywali swoją ulubioną pozycje książkową.
16. Na tablicy wywieszonej w bibliotece uczniowie mogli wyrazić własne zdanie na temat tego "Dlaczego warto czytać książki ..." Padały sformułowania: "- ponieważ pobudzają moją wyobraźnię", "- bo to moje hobby", "- czytanie motywuje nas do myślenia",  "- ponieważ wzbogacają słownictwo", "- książki niwelują stres".

       Efektem zrealizowanych  działań jest zwiększenie zainteresowania  czytelnictwem i wzmocnienie roli książki w codziennym życiu uczniów. Zanotowano bardzo dużą ilość odwiedzin, zwiększyło się zainteresowanie zbiorami biblioteki jej działalnością  oraz rozbudzono i zainteresowano uczniów  czytaniem.

Wszystkim uczniom, wychowawcom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły bardzo dziękujemy za zaangażowanie.

Biblioteka szkolna:
Polaszek Zofia i Irena Zakrzewska
 

 
 
 
 
  

2003 © GZK Osięciny Admin - Agnieszka Młotkowska