Jesteś na stronie Publicznego Gimnazjum w Osięcinach


  Dodaj do ulubionych
  Poleć stronę innym
  Wyślij e-mail
Menu główne
  Strona główna
  Historia
  Dyrekcja
  Nauczyciele
  Samorząd
  Zestawy Podręczników
  Plan lekcji
  Uczniowie
  Pedagog
  Biblioteka
  Rada Rodziców
  Konsultacje nauczycielskie
  Przyjaciele szkoły
Przydatne linki

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu
Centralna Komisja Egzaminacyjna
Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy
WŁOCŁAWEK
EDUSEEK
INTERKLASA
EDUKACJA
GIMNAZJUM
STRONA PROJEKTU COMENIUS
BEZPIECZNY INTERNET
E-TWINNING

Nasz adres

Publiczne Gimnazjum
im. Ziemi Kujawskiej
ul. Traugutta 1
88-220 OSIĘCINY
Tel. (054) 265 02 60
[email protected]

Przedmioty
  Język polski
  Język angielski
  Język niemiecki
  Historia
  WOS
  Biologia
  Chemia
  Geografia
  Matematyka
  Technika
  Informatyka
  Fizyka
  Religia
  W-F
  Zajęcia artystyczne
  Muzyka
  Edukacja dla bezpieczeństwa

"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie..."
T. Polaszewski

1 XII 2017r. na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Osięcinach miała miejsce premiera "Dziadów" cz. II na motywach dramatu Adama Mickiewicza w reżyserii Anny Jezierskiej - nauczycielki języka polskiego w Szkole Podstawowej im. mjr. H. Sucharskiego  w Osięcinach.
 "Dziady" to nazwa pradawnego obrzędu odprawianego na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Uroczystość ta odbywała się raz w roku, jesienią (w czasie chrześcijańskiego święta Zaduszek). W pobliżu cmentarza gromadzili się ludzie i starali się nawiązać kontakt z duchami zmarłych. Wierzono, że ludzie żyjący mogą pomóc błąkającym się nieszczęśliwym duszom. Przygotowano dla nich ucztę.

Tajemnica, jaką owiany był obrzęd dziadów, a także niesamowita atmosfera nocnej uroczystości zafascynowały uczniów klas siódmych oraz Teatr Młodych Aktorów z Gminnego Ośrodka Kultury w Osięcinach na tyle, aby przedstawić inscenizację dramatu naszego Wieszcza.

            Obrzęd dziadów prowadził Guślarz. W jego rolę wcielił się Igor Zakrzewski, który świetnie zagrał pośrednika między światem żywych a światem umarłych. W zdziwienie oraz atmosferę tajemniczości wprowadziły widzów duchy lekkie (Wioletta Pawłowska i Dawid Szachuła), duch ciężki (Piotr Stępiński) i duch pośredni (Nikola Kapelińska). W znakomitej kreacji wystąpiło żarłoczne ptactwo (Zofia Rozpędowska i Natalia Zachwieja). Ważną rolę odegrał chór, który głośno i dobitnie wypowiadał prawdy moralne (Martyna Sobczyńska, Dominika Gościnna, Wiktoria Waszak, Natalia Kwiatkowska, Alicja Frątczak). Choć w uszczuplonym składzie dość dobrze spisali się wieśniacy: Kacper Syrocki, Wiktor Ziętara. Widowisko zostało poprowadzone przez narratorów: Zuzannę Danielewską i Wiktora Stasińskiego.

            Atutem przedstawienia były niewątpliwie odpowiednio dobrane kostiumy. Symboliczna scenografia (Andrzej Domański), muzyka, światło (Tomasz Zieliński), tajemnicza, pełna napięcia atmosfera w przycmentarnej kaplicy na długo pozostaną w pamięci widzów.

W niedzielę, 3 XII 2017 r. wystawiono sztukę dla mieszkańców Gminy Osięciny i powiatu radziejowskiego.


Anna Jezierska

 

 
 
 
 
  

2003 © GZK Osięciny Admin - Agnieszka Młotkowska