Jesteś na stronie Publicznego Gimnazjum w Osięcinach


  Dodaj do ulubionych
  Poleć stronę innym
  Wyślij e-mail
Menu główne
  Strona główna
  Historia
  Dyrekcja
  Nauczyciele
  Samorząd
  Zestawy Podręczników
  Plan lekcji
  Uczniowie
  Pedagog
  Biblioteka
  Rada Rodziców
  Konsultacje nauczycielskie
  Przyjaciele szkoły
Przydatne linki

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu
Centralna Komisja Egzaminacyjna
Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy
WŁOCŁAWEK
EDUSEEK
INTERKLASA
EDUKACJA
GIMNAZJUM
STRONA PROJEKTU COMENIUS
BEZPIECZNY INTERNET
E-TWINNING

Nasz adres

Publiczne Gimnazjum
im. Ziemi Kujawskiej
ul. Traugutta 1
88-220 OSIĘCINY
Tel. (054) 265 02 60
gimosieciny@wp.pl

Przedmioty
  Język polski
  Język angielski
  Język niemiecki
  Historia
  WOS
  Biologia
  Chemia
  Geografia
  Matematyka
  Technika
  Informatyka
  Fizyka
  Religia
  W-F
  Zajęcia artystyczne
  Muzyka
  Edukacja dla bezpieczeństwa

Wycieczka do Bydgoszczy
Tomasz Cybulski, Tomasz Polaszewski

Dnia   16.06. 2016 r. uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej wyjechali wraz z opiekunami: Jolantą Izydorską, Andrzejem Rozpędowskim oraz Tomaszem Cybulskim na wycieczkę do największego miasta województwa kujawsko- pomorskiego. Spacer po Bydgoszczy rozpoczęliśmy wśród nadrzecznej zabudowy, aby następnie przejść obok ratusza i katedry do zabytkowych spichrzów i makiety dawnego grodu . Spacer po najstarszej części miasta to doskonała zabawa, która pozwoliła w krótkim czasie poznać niezwykłą historię grodu. Na przestrzeni kilkuset metrów zobaczyliśmy makietę średniowiecznego zamku Kazimierza Wielkiego, dawne mieszkanie Mistrza Twardowskiego, stare nadrzeczne spichrze i XIX-wieczne śluzy. Stąd tylko kilka kroków dzieliło nas od pięknej gotyckiej katedry św. Marcina i Mikołaja oraz unikatowej Wyspy Młyńskiej z licznymi mostkami i międzywodziem. Całość z uwagi na bliskość spichrzy oraz nadrzeczną zabudowę stanowi kompleks zwany „Wenecją Bydgoską”.

Następnie uczniowie wyruszyli z wizytą do Muzeum Mydła i Historii Brudu. Jak to było z higieną w ciągu wieków, jak wyglądała łazienka sto lat temu, czy królowie się myli oraz z czego powstaje mydło – tego wszystkiego dowiedzieliśmy się w tym niezwykłym miejscu. Zwiedzanie muzeum umilały ciekawostki z historii higieny, a najważniejszym punktem była własnoręczna produkcja pachnących pamiątek. W muzeum można było również podziwiać imponującą kolekcję mydełek z ostatnich kilkudziesięciu lat oraz zobaczyć, jak zmieniało się wyposażenie sanitariatów.

Po zwiedzaniu muzeum odbył się rejs tramwajem wodnym po Brdzie oraz  Kanale Bydgoskim połączony ze śluzowaniem. Miasto z perspektywy wody wyglądało  zupełnie inaczej. Malownicze bulwary, zabytkowe, acz ciągle działające śluzy, liczne mosty i kładki, piękne budowle – to wszystko sprawia, że Bydgoszcz często nazywana jest „małą Wenecją”. Sieć tramwajów wodnych obsługuje trzy linie, w tym dwie w całości napędzane energią słoneczną. Rejs rozpoczęliśmy na Wyspie Młyńskiej, minęliśmy manierystyczny gmach byłej Dyrekcji Pruskiej Kolei Wschodniej, przepłynęliśmy pod Mostem Królowej Jadwigi, by skończyć podróż na Rybim Rynku.

 Na zakończenie wycieczki odbył się konkurs z nagrodami zorganizowany przez przewodnika wycieczki z Biura Turystycznego „Horyzont”. 

Tomasz Cybulski

 


 







 


 

 
 
 
 
 
 
  

2003 © GZK Osięciny Admin - Agnieszka Młotkowska